Jdi na obsah Jdi na menu

Lomnická orelská opona

19. 5. 2013

opona.jpg

Divadelní soubor Orelské jednoty hrál od svého založení v roce 1909 v Panském domě. Po rekonstrukci jeviště v roce 1919 jednota pořídila malovanou divadelní oponu s motivem Lomnice od akademického malíře Oldřicha Blažíčka (1887-1953). V období německé okupace, kdy měla většina spolků v Lomnici zakázanou činnost, byla opona patrně uschována u některého funkcionáře Orla. Od konce války do roku 1948, kdy se v orlovně opět hrálo divadlo, byla opona v provozu.

Po roce 1948, kdy tělovýchovná jednota Orel byla zrušena, došlo i ke zrušení divadelní scény. Budova nakonec přešla pod správu obce a byla pronajímána různým organizacím. Malovaná opona zmizela mezi harampádím na půdě budovy.

Roku 1960 předseda MNV učitel Ladislav Lipovský na základě upozornění svého přítele, kunsthistorika dr. Augustina Uhra, začal pátrat po ztracené oponě, kterou nakonec nalezl na půdě téměř zničenou. Její původní podoba zatím není dokumentována. 

Když v roce 1965 byla v Panském domě vybudována nová zasedací síň, měli občané po dlouhé době možnost zhlédnout obraz Lomnice, který byl dříve součástí orelské divadelní opony. Nejzachovalejší část restauroval akademický malíř Emanuel Ranný ze Štěpánovic (1913-2008).Obraz zdobil vstupní místnost zasedací síně.

Od počátku 90. let po ukončení výstavby nové základní školy zdobí dochovaná část orelské opony její hlavní schodiště.

Alois Vitoul, Lomnice

Bibliografie: 

Valenta, Jiří (ed.): Malované opony divadel českých zemí. Praha, NIPOS 2010, s. 298

Lomnice, Pohled na obec, výřez z opony jako obraz, O. Blažíček, 1920, škola

http://www.amaterskedivadlo.cz/main.php?data=opona&id=102